.
Yunak SGK dan Sıra Dışı Hizmet Sunumu
Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Yunak SGK dan Sıra Dışı Hizmet Sunumu
Ekonomi
2022-12-31 20:08

Yunak SGK dan Sıra Dışı Hizmet Sunumu

Konya’nın Yunak ilçesinde yaklaşık 6 ay önce atanan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Yunak İlçe Müdürü Durdu Tosun , vatandaşların talepleriyle birebir ilgilenip isteklerine uygun olarak çalışmalarını yürütüyor.Emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili yapılan açıklama sonrası vatandaşlar, borçlanma ve prim gün sayısı hesaplaması için Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) gelmeye başladı.Bununla birlikte Yunak SGK İlçe Müdürlüğü binası önünde uzun kuyruklar oluştu.

Yılbaşından önce askerlik, doğum ve yurtdışı doğum borçlanması yapmak, bu borçlanmaları zamsız ödemek isteyen EYT’liler, SGK Binası’na adeta akın etti. Yoğunluk nedeniyle SGK Yunak İlçe Müdürlüğü de adeta seferberlik ilan etmiş durumda. Müdüründen yardımcı personeline kadar herkes vatandaşa yardımcı olmaya, işleri süratle yürütmeye çalışıyor.Büyük bir gayret, samimiyet ve özveri var.Ama Yunak ve Yunak halkı böylesi ilgi ve alakayı daha önce hiçbir kurumda / makamda görmemiş tam aksine söz vee bakış ile devamlı terslenmiştir.

Yunak’ta bazı resmi kurum ve makamların işlerini ve randevularını yönetenler bazen “kraldan daha çok kralcı” oluyor ki, bu durumda da kurum yöneticileri ile vatandaşların görüşmesi mümkün olamayacaktır. Kraldan daha çok kralcı derken de kastım şudur. Özel kalemler , Şoförler kısacası ben yardımcı olayım kisvesine bürünen kişiler müdürleri , amirleri ve başkanları vatandaştan adeta kaçırmaktadır.Görüşmesine engel olmaktadır.

Bu sekreter ve özel kalem tipleri o kadar çok, barikatçı ve kale duvarı gibidir ki, “sanki papağan” gibi, tek bildiği sözler, “hayır, yerinde yok, çok yoğun, görüşemezsiniz” ve benzeri sözlerle vatandaşın moralini bozuyorlar. Hatta bazen o kadar seviyesiz ve o kadar terbiyesiz oluyorlar ki, sert bir ses tonuyla vatandaşa karşı “niye geldiniz?” diye soruyorlar. Bir de “ne işiniz var burada” der gibi “dudak bükerek” bakıyorlar.

Neyse ki Yunak ilçesinde yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen vatandaşın derdini sorununu kendi derdi ve sorunu gibi gören (SGK) Yunak İlçe Müdürü Durdu Tosun , Yunak halkından hem dua hemde teşekkür alıyor.Ne güzel ve ne mutlu bir durum bu.Yunak gibi ufacık bir ilçede insanların hayatlarını kolaylaştırmak için hizmet sunanlara ve bu hususta çalışma yapanlara yürekten teşekkür ediyoruz.

Şu hususu da hassaten belirtmek istiyorum. Bu yazıda ifade ettiğim sözlerimden, vatandaşla hemhal olan ve dertleriyle birebir ilgilenen kamu yetkilileri ve görevlileri lütfen alınmasın. Sözüm onlara yönelik değildir. Kim ki vatandaşın derdi ve sorunuyla birebir ilgilenir, Allah onlardan razı olsun. Vesselam.

“Emeklilik Başvurusu Alınmıyor”

EYT düzenlemesi henüz mecliste kabul edilip Resmi Gazetede yayınlanmadığı için SGK’ya emeklilik dilekçesi verilemiyor. Düzenleme Resmi Gazetede yayımlandıktan sonra SGK müdürlükleri önünde çok daha uzun kuyrukların oluşması bekleniyor. Düzenleme, 3 Ocak Salı gününe kadar yasama faaliyetlerine ara veren Meclis’te kabul edildikten sonra yürürlüğe girecek.

“Yunak SGK Merkezi Cumartesi Günü de Açık Olacak”

Yunak Sosyal Güvenlik İlçe Müdürlüğü , vatandaşların borçlanma başvuruları için yarın 09.00-17.00 saatleri arasında açık olacak.

Sosyal Güvenlik Kurumundan (SGK) yapılan açıklamada, "Sosyal Güvenlik Merkezimize yapılan borçlanma başvurularının yoğunluğu göz önünde bulundurularak vatandaşlarımızın borçlanma başvurularının alınması adına Yunak Sosyal Güvenlik Merkezimiz 31 Aralık Cumartesi 09.00-12.00 ve 13.00-17.00 saatleri arasında hizmet verecektir." ifadelerine yer verildi.

Yunak

Yunak Haber Editörü | Abdülkadir UYSAL 

YASAL UYARI : 
Yayınlanan haberler, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Yunak Haber’e aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin yayınlanması yasaktır.Haber sadece  Yunak Haber Akış Sistemi (YUN-HAS) üzerinden abonelere verilmektedir.

 


Bu haber 252 kez okundu.

HAVA DURUMU

KONYA

SON YORUMLAR

ANKETLER

Yunakta Yerel Seçimlerde Hangi Partiye Oy Verirsiniz

YunakHaber © 2014 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Ücretsiz Firma Rehberi