.
Yunak’ta Bulunan Çocuk Cesedinin Adli Tıp Raporu Belli Oldu
Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Yunak’ta Bulunan Çocuk Cesedinin Adli Tıp Raporu Belli Oldu
Yaşam
2020-12-26 20:42

Yunak’ta Bulunan Çocuk Cesedinin Adli Tıp Raporu Belli Oldu

Konya'nın Yunak ilçesinde 30 Mayıs tarihinde dağlık alanda toprağa gömülü olarak bulunan çocuk cesedinin “ Adli Tıp Raporu” sonucu belli oldu.Yunak ilçesinde, kimlik tespiti yapılamayan çocuğun yapılan otopsisinin ardından hazırlanan adli tıp raporunda, "Kesin ölüm sebebi tespit edilemedi" denildi.Ölüm sonrası yapılan otopsi raporunda ise herhangi bir darp , şiddet veya taciz gibi şüpheli duruma rastlanılmadığı belirtildi.Kimlik tespiti yapılamayan , yabancı uyruklu ( Suriye – Afgan …v.b.) olduğu düşünülen çocuğun vefatı  doğal ölüm olarak kayıtlara geçmesi öngörülüyor.

 “KİMSESİZLER MEZARLIĞINA DEFNEDİLDİ”

3-4  yaşlarında bir çocuğa ait olduğu değerlendirilen ceset için kayıp başvuruları incelendi. Kimliği tespit edilemeyen çocuğun cenazesi, hastane morgunda bekletildiği iki haftalık yasal sürenin dolmasının ardından belediye ekiplerince alınarak Yunak Merkez Mezarlığının kimsesizler bölümünde toprağa verildi.(16 Haziran 2020)

“KİMSESİZ ÇOCUK İÇİN HAYIRSEVERLER TARAFINDAN MEZAR TAŞI YAPILDI”

Yunak sınırları içinde vefat eden ve yasal bekleme süresi tamamlandıktan sonra yakınları tarafından alınmayan , ekonomik ve savaş koşulları nedeniyle de ülkelerine götürülmeyen ve kimlik tespiti yapılamayan çocuğun cenazesi Yunak Merkez  Mezarlığı’nın kimsesizler bölümüne dini ritüeller uygulandıktan sonra  defnedilmişti.Defin işlemi yapıldıktan sonrada “ kimsesiz” olduğu ve kimlik tespiti yapılamadığından  mezar taşıda yapılmamıştı.Bu üzüntülü ve bir o kadarda sosyal eşitsizliğin yaşandığı durumu mezarlıkta gören duyarlı vatandaşlar bir araya gelerek kendi aralarında topladıkları paralarla “kimsesiz “ olarak  defin edilen  çocuğa mezar taşı  yaptılar.Ve duygu yüklü şu yazıları yazdılar.” Adem”den Olma , Havva’dan Doğma , Bu Garibi Unutma , Sahipsiz , Ruhuna Fatiha”

“OLAY NEYDİ”

Olay, 30 Mayıs 2020 tarihinde Yunak ilçesi Bayatkulu Dağında meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, Yunak - Emirdağ kara yolu Bayatkulu mevkisindeki ağaçlandırma sahasında gezintiye çıkan kişi, açık alandaki tümseği fark etti.Bu sırada toprağa gömülü bir poşetin dışarıda kalan ucunu gören vatandaş poşeti eli ile çektiğinde bir çocuğa ait cesedin kafa kısmını gördü. Olayın jandarma ekiplerine bildirilmesinin ardından dağlık alanda çocuğun cesedi gömüldüğü küçük çukurdan çıkarıldı. Olay yerinde yapılan incelemenin ardından 3-4 yaşlarında olduğu tahmin edilen çocuğun cesedi otopsi için Yunak Hacı İzzet Baysal Devlet Hastanesi morguna kaldırılmıştı.

“YUNAK HABER YORUM”

Kimsesizlerin  mezarında  ıssızlık hissi sarıyor insanı.Giden, arkasında hangi hikâyeleri bırakır, kalanların bu hikâyelerin ağırlığını taşıması nasıl bir yük.Umursanmamanın, yalnızlığın, yoksunluğun, kimsesizliğin, vatansızlığın boyutu ölçülebilir mi?Söz konusu olanlar film karakterleri değil, her birinin hikâyesi fazlasıyla gerçek. Kimsesizler mezarlığı insan olmanın gereklerini yeniden yeniden düşünmeye sevk eden hüzünlü ama bir o kadar da gerçek bir mekân.

Yunak Haber Editörü | Abdülkadir UYSAL 

YASAL UYARI : 
Yayınlanan haberler, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Yunak Haber’e aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin yayınlanması yasaktır.Haber sadece  Yunak Haber Akış Sistemi (YUN-HAS) üzerinden abonelere verilmektedir.

yunak


Bu haber 16329 kez okundu.

HAVA DURUMU

KONYA

SON YORUMLAR

ANKETLER

Yunakta Yerel Seçimlerde Hangi Partiye Oy Verirsiniz

YunakHaber © 2014 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Ücretsiz Firma Rehberi