.
Bin Aydan Daha Hayırlı Kadir Gecesi Yarın İdrak Edilecek
Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Bin Aydan Daha Hayırlı Kadir Gecesi Yarın İdrak Edilecek
Güncel
2021-05-07 19:08

Bin Aydan Daha Hayırlı Kadir Gecesi Yarın İdrak Edilecek

Ramazanın 27. gecesine denk gelen ve Kur'an-ı Kerim'de "Bin aydan daha hayırlı" olduğu bildirilen Kadir Gecesi yarın idrak edilecek.İslam'da, Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı Kadir Gecesi, "Sema kapılarının açıldığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği kutlu gece" olarak kabul ediliyor.Ayrıca Kur'an-ı Kerim'de adı geçen tek gece olarak yer alıyor.Kur'an-ı Kerim'de Kadir Suresi'nde bu gece şöyle anlatılıyor:"Şüphesiz, biz onu (Kur'an'ı) Kadir Gecesi'nde indirdik. Kadir Gecesi'nin ne olduğunu sen ne bileceksin. Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir."denildi…

Kovid-19 tedbirleri kapsamında camilerdeki toplu ibadet ve faaliyetlerin kısıtlanması nedeniyle Vatandaşlar, İl ve İlçe Hıfzıssıhha Kurulları’nın aldıkları karar doğrultusunda araç kullanmamak şartı ile ikametlerine en yakın camilere giderek kadir gecesinde yatsı namazını cemaat ile birlikte kılabilecek.Kadir Gecesi dolayısıyla Yunak Çarşı  Camisi'nde yatsı namazından önce  düzenlenecek Kur'an'ı Kerim ve mevlit programı cemaatin katılımı ile belirlenip , pandemi kurallarına göre icra edilecek.

Yunak İlçe Müftüsü Sadık Aydoğan , AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kadir Gecesi'nin İslam ve Müslümanlar için çok önemli olduğunu söyledi.Kur'an-ı Kerim'de Kadir Gecesi'nin "Bin aydan daha hayırlı" şeklinde tanımlandığını anımsatan Aydoğan  şöyle devam etti: “8 Mayıs Cumartesi akşamını İnşaallah “Kadir Gecesi” olarak idrak edeceğiz.Gecelerin en faziletlisi ve içinde Kadir gecesi bulunmayan bin aydan daha hayırlı olan böyle mübarek bir geceye bizleri tekrar kavuşturduğu için Yüce Allah´a sonsuz hamd-ü senalar olsun. Bu gece, Allah'a yakarmak, kendini muhasebeye çekmek, Kur'an ile yeniden tanışmak suretiyle değerlendirilmelidir.Müslümanlar bu gece, bir kez daha Kur'an'ın önemini düşünüp kavramalı ve onu okuyup anlamaya çalışmanın kurtuluşu için gerekli olduğunu idrak etmelidir. Efendimiz (s.a.s.) bu gecede şu duanın yapılmasını tavsiye ederdi; Allah’ım sen affedicisin affı seversin bizleri affet. (Amin) " ifadelerini kullandı.

Yunak Haber Editörü | Abdülkadir UYSAL 

YASAL UYARI : 
Yayınlanan haberler, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Yunak Haber’e aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin yayınlanması yasaktır.Haber sadece  Yunak Haber Akış Sistemi (YUN-HAS) üzerinden abonelere verilmektedir.

 Bu haber 493 kez okundu.

HAVA DURUMU

KONYA

SON YORUMLAR

ANKETLER

Yunakta Yerel Seçimlerde Hangi Partiye Oy Verirsiniz

YunakHaber © 2014 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Ücretsiz Firma Rehberi