.
Yunak’ta Dünya Kanser Günü Etkinliği Düzenlendi
Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Yunak’ta Dünya Kanser Günü Etkinliği Düzenlendi
Sağlık
2021-02-04 09:47

Yunak’ta Dünya Kanser Günü Etkinliği Düzenlendi

Konya’nın Yunak ilçesinde  dünya genelinde artarak devam eden kansere dikkat çekmek  amacıyla 4 Şubat Dünya Kanser Günü programı kapsamında kadınlara yönelik rahim ağzı kanseri  farkındalık etkinliği düzenlendi.Yunak Toplum Sağlığı Merkezi  Dünya Kanser Gününde Rahim Ağzı (Serviks) Kanserine dikkati çekmek amacıyla sosyal medya üzerinden bilgilendirme yaptı.Yeni tip koranavirüs salgını ve kısıtlamalar nedeniyle sosyal medya üzerinden yapılan etkinlikte 1-31 Ocak Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri farkındalık ayı ve 4 Şubat Dünya Kanser Günü etkinlikleri kapsamında Yunak Toplum Sağlığı Merkezinde görevli EBE Münevver Duran ile Hemşire Mehmet Fatih Karagöz ve Doktor Alper Seven de, Rahim Ağzı Kanseri ile ilgili sosyal medya üzerinden vatandaşları bilgilendirerek çevrelerini bu konuda aydınlatmalarını istedi.Doktor Alper Seven , “Rahim Ağzı Kanseri, dünyada kadınlarda meme kanseri ve kalın bağırsak kanserinden sonra üçüncü sıklıkta görülen, erken evrede tespit edildiği zaman önlenebilen bir kanserdir. Rahim Ağzı Kanseri taramaları, ücretsiz olarak  Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) ve Toplum Sağlığı Merkezlerinde (TSM) yapılmaktadır.Halkımız; İlçemizde Sağlık Kurumlarından ücretsiz kanser taramaları hakkında bilgi alabilirler.Ülkemizde kanser tarama standartlarına göre; 30-65 yaş grubundaki her kadın 5 yılda bir hpv-dna ve pap-smear testi ile taranması gerekiyor.Bu işlem son derece kolay bir işlemdir. Özellikle erken evrelerde hastalığın tedavi edilme şansı oldukça yüksektir. Sigara kullanmamak ve sağlıklı beslenmek rahim ağzı kanserinden korunmada etkilidir” dedi.Yunak Toplum Sağlığı Merkezinde görevli EBE Münevver Duran, Rahim Ağzı Kanserinin önlenebilir bir kanser türü olduğunu belirtti.Tarama ve erken teşhis ile Rahim Ağzı Kanseri tedavisinin yüzde 85’e  yakın olduğunu dile getiren Münevver Duran , “Bu bağlamda düzenli olarak yapılan kanser taramaları büyük önem taşıyor. Bizler hem kanserden korunmayı sağlayabilirsek hem de erken teşhis konusunda bilinçli olup zamanında taramalarımızı yaptırabilirsek büyük oranda kanserden korunmuş oluruz. İlçemizde  Rahim Ağzı Kanseri taramaları ücretsiz olarak Aile Sağlığı Merkezleri ve Toplum Sağlığı Merkezinde  yapılmaktadır. Vatandaşlarımızdan kanser erken teşhis ve taramalar konusunda her daim bilinçli olmalarını ve ulaşabildiği her kişiye bunun önemini anlatmalarını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.Hemşire Fatih Mehmet Karagöz ise ,  düzenli rahim ağzı kanseri taramasından geçen bir kadının, rahim ağzı kanserinden ölmeyeceğini ifade ederek  “hayatınız bizim için değerlidir" dedi.

“Rahim Ağzı (SERVİKS) Kanseri Farkındalık Ayı “ 2021

Serviks kanseri, dünya genelinde kadınları en çok etkileyen, etkili tarama yöntemleriyle erken tanınıp tedavi edilebilen ve böylelikle hastalığa bağlı ölüm oranlarının büyük oranda azaltılabildiği kanser türlerinden biridir. Ocak ayı Rahim Ağzı Kanseri Farkındalık Ayı olarak belirlemiş olup dünyanın birçok ülkesinde hastalığa dikkat çekmek üzere çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

Rahim Ağzı Kanseri Neden Önemli? 

* Rahim ağzı kanseri önlenebilen bir hastalıktır.

* Rahim ağzı kanseri erken teşhis edildiğinde %100 tedavi edilebilir bir kanser türüdür.

* Rahim ağzı kanserinden ölüm tamamen engellenebilir durumdadır.

* Düzenli rahim ağzı kanseri taramasından geçen bir kadının, rahim ağzı kanserinden ölmeyeceği söylenebilir.

Risk faktörleri:Aşağıdaki özelliklere sahip bir kadınsanız, rahim ağzı kanseri için yüksek risk altında olabilirsiniz:

* 30 yaşın üzerinde olup tedavi edilmemiş Human Papilloma Virüs (HPV) ve/veya cinsel yolla bulaşan diğer enfeksiyonlarınız var ise. (HPV, rahim ağzı kanseri de dahil olmak üzere en az altı kanser türüne neden olabilen, cinsel yolla bulaşan yaygın bir virüstür.)

* Erken yaşta (16 yaş öncesi) aktif cinsel yaşama başladıysanız.

* Birden fazla seks partneriniz var ise.

* Düzenli şekilde rahim ağzı kanser taramaları yaptırmıyor iseniz.

* Sigara içiyorsanız.

* Meyve ve sebzeyi az tüketmek şeklinde bir beslenme alışkanlığınız var ise.

* Düşük sosyoekonomik düzeye mensup iseniz.

* Uzun süre (5 yıldan fazla) doğum kontrol hapı kullanma öykünüz var ise.

* Zayıflamış bağışıklık sistemi (İnsan İmmün Yetmezlik Virüsü/HIV gibi)söz konusu ise.

* Aşırı kilolu veya obez iseniz.

* Rahim ağzı kanseri olan bir kız kardeş veya anne gibi yakın bir akrabanız varsa.

* Doğumdan önce dietilstilbestrol'e (DES) maruz kalmış iseniz.

Belirtileri:Rahim ağzında kanser öncesinde gelişen değişiklikler genellikle belirti vermeyip ancakpelvik muayene,Pap testi ve HPV testleri ile erken dönemde tespit edilebilmektedir.
Aşağıdaki belirtilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız hemen bir sağlık uzmanına başvurunuz:

* Vajinadan artan miktarda veya alışılmadık türde akıntı geliyorsa

* Sırt, bacak veya kadın cinsel organlarının olduğu bölgede ağrı gözleniyorsa

* Yorgunluk, kilo kaybı, iştahsızlık gelişmişse

* Tek ya da iki bacakta şişkinlik varsa

* İdrar yaparken ağrı gözleniyorsa

* Normal adet dönemi dışındaki zamanlarda lekelenme tarzında hafif kanama oluyorsa

* Normalden daha uzun süren veya daha ağır olan âdet kanaması söz konusu ise

*Cinsel ilişki sırasında veya sonrasında kanama veya ağrı gözleniyorsa

* Menopoz sonrası kanama izleniyorsa.

Erken Teşhis

Tarama ve erken teşhis ile tedavisi yüzde yüz mümkün olan rahim ağzı kanseri, günümüzde kanserden ölüm nedenleri arasında çok geride yer almaktadır. Rahim ağzı kanseri HPV ile ilişkili olan en yaygın hastalıktır. Neredeyse tüm rahim ağzı kanserleri HPV enfeksiyonu nedeniyle gelişmektedir. HPV ayrıca kadın ve erkeklerde cinsel organ ve ağız boşluğu kanserlerine de neden olmaktadır. HPV’nin tespiti, erken dönemde rahim ağzındaki kanser öncülü değişikliklere işaret ederek kanser teşhisini kolaylaştırmaktadır.  Günümüzde rahim ağzı kanserini önlemeye veya erken bulmaya yardımcı olmak üzere geliştirilmiş iki tarama testi yaygın şekilde kullanılmaktadır.

* Pap testi (veya Papsmear), uygun şekilde tedavi edilmezse rahim ağzı kanserine dönüşebilecek olan prekanseröz durumları (rahim ağzındaki hücre değişiklikleri) arama esasına dayanır.

* HPV testi ise bu hücresel değişikliklere neden olabilecek virüsün (insan papilloma virüsü) rahim ağzı hücrelerinde tespiti esasına dayanan bir testtir.

* Her iki test de son derece basit ve ağrısız işlemler olup aynı anda yapılmaktadır.     

Rahim ağzı kanseri Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ tarafından) “önlenebilen bir ölüm nedeni” olarak tanımlanmaktadır. Bu gerçekten hareketle tehlikeli olmasının yanında önlenebilir bir kanser olma özelliğini taşıyan bu hastalık için tüm dünyada tarama yapılması ve her ülkenin kendi kontrol politikasını oluşturması önerilmektedir. Ülkemizde uygulanan ulusal kanser tarama programı uyarınca, tarama standartlarımız doğrultusunda 30-65 yaş aralığındaki kadınlara her 5 yılda bir HPV ve Pap Testi uygulanmaktadır. Pozitif olgular teşhis merkezlerimize ileri tetkik için gönderilmektedir.

Tarama Testleri Nerelerde Yapılabilir?

Ülkemizde rahim ağzı kanseri taramaları ÜCRETSİZ olarak Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezlerinde (KETEM, Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM), Toplum Sağlığı Merkezlerinde (TSM) ve Sağlıklı Hayat Merkezlerinde (SHM) yapılmaktadır.
Bakanlığımız ve Bilim kurulunun hazırlamış olduğu COVID-19 pandemisinde Enfeksiyon Kontrol Önlemleri Rehberi doğrultusunda gerekli önlemler alınarak kanser taramaları devam etmektedir.

Tedavi

* Rahim ağzı kanseri ameliyat, radyasyon ve kemoterapi ile tedavi edilir. Bu tedavi seçenekleri hastanın durumuna ve ihtiyacına göre tek başına veya birbiriyle kombinasyon halinde verilebilir.

* Tedavi kanserin evresine, tümör hücrelerinin türüne ve tıbbi durumunuza bağlıdır.

Korunma
Günümüzde etkin tarama testlerinin ve İnsan Papilloma Virüs (HPV) enfeksiyonlarını önleyici aşının varlığı sebebiyle rahim ağzı kanseri yüksek oranda önlenebilir durumdadır. Rahim ağzı kanseri erken tespit edildiğinde, yüksek oranda tedavi edilebilir ve uzun süre hayatta kalma ve iyi yaşam kalitesi ile ilişkilidir.
Korunmada dikkat edilecek hususlar şu şekilde özetlenebilir:

* HPV’nin en çok kanser yapan tiplerine karşı geliştirilen ve koruyuculuğu yüksek olan aşılar mevcuttur. Dünya Sağlık Örgütü, rahim ağzı kanserine karşı 9-14 yaşlarındaki kız çocuklara aşı yapılmasını önermektedir.

* 30 yaşından itibaren tarama testlerini düzenli bir şekilde yaptırmak.

* Güvenli cinsel ilişki konusunda eğitim almak.

* Cinsel aktivite sırasında prezervatif (kondom) kullanmak.

* Erkeklerin sünnet olması.

* Sigara kullanmamak.

* Sebze ve meyvelerden zengin sağlıklı beslenmek.

Yunak Haber Editörü | Abdülkadir UYSAL 

YASAL UYARI : 
Yayınlanan haberler, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Yunak Haber’e aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin yayınlanması yasaktır.Haber sadece  Yunak Haber Akış Sistemi (YUN-HAS) üzerinden abonelere verilmektedir.

yunak


Bu haber 10604 kez okundu.

HAVA DURUMU

KONYA

SON YORUMLAR

ANKETLER

Yunakta Yerel Seçimlerde Hangi Partiye Oy Verirsiniz

YunakHaber © 2014 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Ücretsiz Firma Rehberi