.
Yunak’lı Girişimci 4 Kardeş Köylerine Kurduğu Çiftlikle Örnek Oluyor
Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Yunak’lı Girişimci 4 Kardeş Köylerine Kurduğu Çiftlikle Örnek Oluyor
Bölge
2020-07-26 09:56

Yunak’lı Girişimci 4 Kardeş Köylerine Kurduğu Çiftlikle Örnek Oluyor

Türkiyenin farklı illerinde yaşayan , farklı sektörlerde çalışan 4 Yunak’lı kardeş köylerine dönerek büyükbaş besi çiftliği kurdu.Konya’nın Yunak ilçesinde  hayvancılığa yönelen girişimci dört kardeş , devlet desteklerinden faydalanarak 150 büyükbaş hayvan kapasiteli çiftlik kurdu.Yunak ilçesine bağlı Yavaşlı mahallesinde yaşayan Sinan  (55) , Sedat (52) ,Ramazan (49) ve Hasan Yalgın (39)  kardeşler, doğup büyüdükleri köylerine dönerek 2019 yılında hayvancılık yapmaya başladı.Ziraat Bankası Hayvansal Üretim Kredilerinden faydalanan Yalgın kardeşler , 1 yıl önce 800 bin lira maliyetle aile işletmelerini kurdu.İlk etapta kendi imkanları ile kurdukları modern çiftlikte 150  büyükbaşa kadar hayvan yetiştirebilen Yalgın kardeşler, büyükbaş hayvan besiciliğindeki başarılarıyla  köyündeki ve çevre bölgedeki insanlara  örnek oluyor.Uzun yıllardır hayalleri  olan büyükbaş çiftliğini kuran ve teknolojik aletlerle donattığı çiftliklerini  4  kişiyle işleten Yalgın kardeşler , çiftliklerinde bulunan hayvanlardan ayrıca besledikleri 30  inekten aylık 12 bin litre süt ,400 kg. kaymak ve350 kg. tereyağını elde ederek bölge il ve ilçelere satışını da gerçekleştirerek  elde edilen  gelirle, işletmenin giderlerini karşılıyorlar.Kurbanlık satışıda yapılan çiftlikte bölge halkının büyük oranda büyükbaş kurbanlık  ihtiyacıda karşılanmış oluyor.Entegre besi çiftliği kurmayı hedefleyen kardeşler, hayvancılığı bilinçli bir şekilde yapmak istiyor.Yalgın kardeşler, ilerleyen zamanlarda işletmelerini büyüterek, hayvan sayısını da artırmanın planlarını yapıyor.Kardeşlerden Hasan Yalgın , AA Yunak Haber muhabirine yaptığı açıklamada, ilk hedeflerinin , 800 bin lira harcama yaparak  2 bin metre kare alana kurdukları  150 büyükbaş  hayvan kapasiteli çiftliklerini büyütmek olduğunu ifade etti. Yalgın , hayvancılığı severek yaptıklarını ve işlerinden memnun olduklarını belirterek, işletmelerinin 150  büyükbaş kapasiteli olduğunu ancak sahip oldukları hayvan sayısının dönem dönem değiştiğini aktardı.Hayvanların yem ihtiyacının yüzde 80'lık dilimini kendi imkanları ile karışladıklarını belirten Yalgın ,  geri kalan kısmını da satın aldıklarını söyledi.Yalgın ,  “Hayvanlarımızın beslenmesinin yüzde 80’e  yakın kısmını kendimiz yapıyoruz. Arpamızı, samanımızı, yoncamızı kendimiz ekip biçiyoruz. Kalan yüzde 20 'lik kısmı ise hazır yem temin ederek devam ediyoruz” diye konuştu. 

 “ % 100 Yerli Kurbanlık Satışları Başladı” 

Yaklaşan Kurban Bayramı ile birlikte  hijyenik ve modern koşullarda kaynağı belli, yüzde 100 yerli besi canlı büyükbaş kurban satış hizmeti sunan Yunak’ın Yavaşlı  Mahallesindeki MENTEŞOĞULLARI ÇİFTLİK ,kurban satışına başladı.Menteşoğulları Çiftlik , gelişen teknolojiyi yakından takip edip , canlı hayvan ve kurbanlık hayvan yetiştiriciliği alanında en kaliteli ve organik yemler kullanarak hijyenik ortamda büyükbaş besiciliği yaparak ve halk sağlığına da değer katarak Yunak’tan tüm Konya’ya  TSE-HYB, ISO-EN-9000, ISO-EN-22000 kalite belgeleri ile hayvan satışlarına devam ediyor.Menteşoğulları Çiftlikte  , her bütçeye uygun 400 kg. ile 600 kg. arasında  ağırlıkta büyükbaş hayvan çeşidi bulunmaktadır.

Kurbanlık büyükbaş hayvan almak ve ayırmak isteyenler için  iletişim numaraları :

Sedat Yalgın Cep: 0505 243 0304  - Ramazan Yalgın Cep 0505 543 4002 – Hasan Yalgın Cep 0549 716 0119

Yunak Haber Editörü | Abdülkadir UYSAL 

YASAL UYARI : 
Yayınlanan haberler, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Yunak Haber’e aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin yayınlanması yasaktır.Haber sadece  Yunak Haber Akış Sistemi (YUN-HAS) üzerinden abonelere verilmektedir.

yunak


Bu haber 3458 kez okundu.

HAVA DURUMU

KONYA

SON YORUMLAR

ANKETLER

Yunakta Yerel Seçimlerde Hangi Partiye Oy Verirsiniz

YunakHaber © 2014 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Ücretsiz Firma Rehberi