.
Yunak’lı Terzi İbrahim Ustanın 45 Yıllık Meslek Aşkı
Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Yunak’lı Terzi İbrahim Ustanın 45 Yıllık Meslek Aşkı
Bölge
2020-07-23 12:35

Yunak’lı Terzi İbrahim Ustanın 45 Yıllık Meslek Aşkı

Yunak ilçesinin  bütününde , yaşamında, gönüllerde her an parlarlar.Onlar bulundukları yerleri bilgileri,  görgüleri, sevgileri , örnek davranışları ve  mücadeleleriyle aydınlatırlar. Onlar her yerde fark edilirler. Onlar uzakta yakın olanlardır.Yunak’lı İbrahim Sarıkaya onlardan biridir.Beyefendi kişiliği , mütevazi tavırları , Yunak insanını yansıtan mimikleri, ses tonu ve samimi duruşu, içten gülüşü, ürkek bakışıyla Yunak’ın yaşayan rengi terzi İbrahim Sarıkaya’dır.Onun hikayesini Yunak Haber olarak uzun bir zamandır takip ediyorduk.Şimdi de ilgiyle ve saygıyla takip ettiğimiz İbrahim Sarıkaya Usta’yı  sizlere anlatacağız.Konya'nın Yunak ilçesinde 45 yıldır dikim ustalığı ve terzilik yapan 58 yaşındaki İbrahim Sarıkaya ,  gelişen giyim teknolojisinin etkisiyle hazır giyim sektörünün hızla yükselmesine rağmen el emeği göz nuru yapmış olduğu terzilik mesleğinde Yunak bölge halkının yoğun isteklerini karşılayabilmek için ilk günkü aşkla mesleğini sürdürüyor.Yunak 100.yıl  Çarşısı'nda 45 yıldır terzilik yapan Sarıkaya , 13 yaşında öğrendiği mesleğini sürdürmeye devam ediyor.Yunak ve bölgesinin yanı sıra Avrupa ülkelerinden de özel müşterilerinin olduğu bilinen terzi ustası İbrahim Sarıkaya’nın , kendi dikiminden başka ceket ve pantolan giymeyen yüzlerde müdavimi bulunuyor.Parmağına 45 yıl önce yüksüğü takan Sarıkaya sabah erkenden Yeni Mahalle 100.Yıl Çarşısı’ndaki  dükkanına gelerek akşama kadar müşterilerin getirdiği elbiselerin tamirini yapıp, sipariş aldığı giysileri dikiyor.Sabah saat 08.00’de gittiği dükkanında müşterilerinin taleplerini en iyi şekilde karşılamaya çalışan Sarıkaya , yeni tip koronovirüs sürecinde yaklaşık 2 ay dinlendikten sonra ülke genelinde normalleşmenin başlamasıyla yeniden ütüsüne ve dikiş makinesine koşarak işini yapmaya başladı.Mesleğini büyük bir titizlikle sürdüren Sarıkaya , ilçede çok sayıda terzinin de yetişmesini sağladı."Sağlığım el verdiği sürece mesleğime devam edeceğim" diyen Sarıkaya ,  AA Yunak Haber muhabiri Abdülkadir Uysal’a , yapıtığı açıklamada şunları kaydetti: "1975 yılının başında çırak olarak terziliğe başladım ve 1984 yılında da kendi iş yerimi açtım. O gün bugündür aynı  şevkle çalışıyorum. Hamdolsun, hem maddi hem manevi anlamda hiç şikayetçi olmadım.Terzilik  güzel bir meslek. Eş dost geliyor, sohbet ediyoruz, vakit geçiriyoruz.Elhamdülillah hiç kimse şu ana dek yaptıklarımdan şikayetçi olmadı."dedi.

 

“Tek Sorunumuz, Mesleği Öğretecek Eleman Yetişmemesi”

Mesleğini severek yaptığını belirten Sarıkaya ,  “Zaten sevmesek mümkün değil bu mesleği yapamayız. Gücümüzün yettiği kadar mesleğimizi yapmaya devam ediyoruz. Tek sorunumuz, mesleği öğretecek eleman yetişmemesidir.Şimdi herkes okuyor. Eskiden sadece bir ustanın yanında 2 tane kalfa çalışırdı. 3-4 tane de çırak olurdu. Ama şimdi tek başımıza mesleğimizi sürdürüyoruz. Bütün terziler aynı sorunu yaşıyor. Bütün meslektaşlarımız tek başına çalışıyor.” diye belirtti.

“Mesleğini Severek Yapacaksın”

Terzilik mesleğinin dikkat ve titizlik isteyen bir meslek olduğunu belirten İbrahim Sarıkaya , “Mesleğini severek yapacaksın. Sıfır hata ile yapmaya çalışacaksın. İşini baştan savma yapmayacaksın. Çünkü müşterinin sana geri dönüşümü olumlu olduğu zaman ayakta durursun. Bu durum arkadaşlarına ve çevrene de sirayet eder. Bu meslekte kişilik, ustalık ve terbiye de lazım.Müşteriye karşı güler yüzle ve tatlı dille davranmalısın. Bunların hepsinin bir arada olması lazım. Biri olup da diğerleri olmazsa olmaz.” ifadelerini kullandı.

Yunak Haber Editörü | Abdülkadir UYSAL 

YASAL UYARI : 
Yayınlanan haberler, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Yunak Haber’e aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin yayınlanması yasaktır.Haber sadece  Yunak Haber Akış Sistemi (YUN-HAS) üzerinden abonelere verilmektedir.

yunak


Bu haber 3407 kez okundu.

HAVA DURUMU

KONYA

SON YORUMLAR

ANKETLER

Yunakta Yerel Seçimlerde Hangi Partiye Oy Verirsiniz

YunakHaber © 2014 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Ücretsiz Firma Rehberi