.
Yunak’ta Çekirge Mücadelesi ve Sarı Cücelik Virüsü Uyarısı
Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Yunak’ta Çekirge Mücadelesi ve Sarı Cücelik Virüsü Uyarısı
Ekonomi
2020-06-05 10:55

Yunak’ta Çekirge Mücadelesi ve Sarı Cücelik Virüsü Uyarısı

Yunak İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Çekirge  ve Sarı Cücelik Virüsü   ile mücadele konusunda vatandaşların dikkatli olması hususunda yazılı bildiri yayınlayarak bölge çiftçilerini uyardı.Yunak İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ömer Ali Çomak  tarafından yayınlanan yazılı açıklamada ; “Çekirgeler çayır-mera, yem bitkileri, hububat, meyve, bağ gibi birçok kültür bitkisini yemek suretiyle büyük zararlara neden olmaktadır. Bu zararın önlenebilmesi için çekirge mücadelesi yavru ve ergin olmak üzere iki dönemde yapılır. Yunak İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak Mart ayından itibaren Yunak merkez ve diğer mahallelerimizde arazi survey çalışmalarına başlamış olup, tehlike söz konusu olduğu takdirde gerekli tedbirler vakit kaybetmeden alınacaktır. İlçemizde hak sahipliği kime ait olduğuna bakılmaksızın tespit edilen alanlarda yapılacak olan çekirge mücadelesi Konya İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz koordinasyonunda Devlet Yardım Mücadelesi şeklinde ve teknik talimatlar doğrultusunda yapılacaktır. Yani kimyasal mücadelede kullanılan ilaçlar devlet tarafından, işçilik ise yerel yöneticiler ve çiftçilerimiz tarafından karşılanacaktır. Zamanında ve başarılı bir mücadele yapabilmek için özellikle mahallelerimizdeki yerel yöneticilerimiz ile çiftçilerimizin çekirge çıkış ve hareketlerine dikkat ederek, İlçe Müdürlüğümüz teknik ekiplerine bu konuda yardımcı olmaları gerekmektedir. Bir diğer önemli konu ise tahıllarda görülen sarı cücelik virüs hastalığıdır. Bu yıl mayıs ayı başından itibaren İlçemizde de bulunan hububat ekim alanlarından gelen şikâyetler üzerine Konya İl ve Yunak İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimiz survey çalışmalarına başlamış ve alınan numune analiz sonuçlarına göre bahse konu şikâyetlerin tahıllarda ekonomik kayıplara neden olan sarı cücelik virüsü adı verilen hastalıktan kaynaklandığı anlaşılmıştır. Virüs etmenlerine karşı kimyasal mücadele olmadığından bu hastalığa karşı uygulanması gereken öneriler şunlardır:

  1. Kışlık hububat ekimlerinin mümkün olduğunca geç dönemde yapılması, yazlık ekimlerde de erken dönemlerin tercih edilmesi gerekmektedir.
  2. Virüs taşıyıcıları olan yaprak bitleri, cüce ağustos böcekleri, thripsler vb. zararlıların bulunduğu araziler Zirai Teknik Mücadele Talimatları doğrultusunda tavsiye edilen Bitki Koruma Ürünleri ile ilaçlanmalıdır.
  3. Hastalığın bulunduğu bölgelerde öncelikle münavebeye (ekim nöbeti) mutlaka uyulmalıdır. Tarlaya aynı ürün üst üste ekilmemelidir. Bu doğrultuda tahıl-yağ bitkisi-yem bitkisi ve tekrar tahıl sıralaması şeklinde üç yıllık ekim nöbeti uygulanabilir.
  4. İlçemize adapte olmuş verim ve kalitesi yüksek, hastalığa karşı dayanıklı çeşitlerin ekilmesi gerekmektedir.
  5. Tarla sınırında bulunan yabancı otların yok edilmesi viral hastalıkların mücadelesinde büyük önem taşımaktadır.
  6. Tarlaya çok tohum atmaktan ve sık ekimden kaçınılmalıdır.
  7. Dengeli ve toprak yapısına uygun gübreleme yapılmalıdır. Özellikle aşırı azotlu gübrelemeden kaçınılmalıdır.
  8. Bu önerilerle birlikte yıl boyunca kültürel faaliyetlere de oldukça dikkat edilmelidir.

Çekirge mücadelesi ve tahıl sarı cücelik virüs hastalığı hakkında üreticilerimizin İlçe Müdürlüğümüz teknik ekipleri ile sürekli irtibat halinde olmalarını rica eder, bereketli bir yıl olmasını temenni ederim.”ifadeleri kullanıldı.

Yunak Haber Editörü | Abdülkadir UYSAL 

YASAL UYARI : 
Yayınlanan haberler, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Yunak Haber’e aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin yayınlanması yasaktır.Haber sadece  Yunak Haber Akış Sistemi (YUN-HAS) üzerinden abonelere verilmektedir.

yunak


Bu haber 29430 kez okundu.

HAVA DURUMU

KONYA

SON YORUMLAR

ANKETLER

Yunakta Yerel Seçimlerde Hangi Partiye Oy Verirsiniz

YunakHaber © 2014 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Ücretsiz Firma Rehberi