.
Kış Meviminin Habercisi Alıç Yunak'ta Toplanmaya Başlandı
Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Kış Meviminin Habercisi Alıç Yunak'ta Toplanmaya Başlandı
Bölge
2019-09-16 18:29

Kış Meviminin Habercisi Alıç Yunak'ta Toplanmaya Başlandı

Sonbahar mevsiminde yetişen ve aynı zamanda kışın habercisi olarak bilinen ve vatandaşlardan yoğun bir rağbet gören alıç toplanmaya başlandı.Yunak ilçesinde yüksek rakımlı tepelerde , kayalık ve taşlık yerlerdeki çalılıklar içinde , ormanlarda yetişen turuncu , kırmızı ve sarı reklerde olan alıç , kuşburnu , kızılcık ve ahlat gibi dağ meyveleri toplanmaya başladı.Daha çok kayalık ve taşlık alanlarda kendiliğinden yetişen renga renk olan alıç sonbaharda vatandaşların vazgeçilmez meyveleri arasında yer alıyor.İnsan sağlığı için özellikle şeker ,böbrek rahatsızlığı , kalp ve solunum rahatsızlığı çekenler için şifa olarak kullanılıyor.Her yıl Eylül sonu ve ekim ayında vatandaşlar tarafından toplanmaya başlayan alıç, yağmurun ve soğuk havanın etkisini arttırmaya başladığı dönemde vatandaşlar tarafından büyük ilgi görüyor. Fındık büyüklüğünde, çekirdekli bir yapısı , mayhoş ve ekşimsi bir tada sahip olan alıç meyvesinin vatandaşlar tarafından toplanmaya başlanması ,yaz mevsiminin tamamen bittiği anlamına da geliyor.Alıç ve diğer dağ meyveleri taşlık ve engebeli dik arazide yetişip, ağaçları dikenli ı olması nedeni ile toplanması oldukça zahmetli olduğundan bir haylı kıymetli oluyor.

“ Yunak Dağları Doğal Sonbahar Meyvesi İle Büyük İlgi Görüyor “

Yunak’ta ilçe merkezine 8 ila 25 kilometre uzaklıkta Meşelik , Kurtuşağı , Piribeyli , Yeşilyayla Mahallelerinde bulunan dağ ve tepe çevrelerinde ormanlık ve dağlık alanda doğal olarak yetişen alıç, kuşburnu, dağ elması ve ahlattan oluşan yaban meyveler, kışlık reçel veya marmelat yapımında da kullanılıyor.Her sene Eylül sonu ve Ekim aylarında toplanmaya başlanan bu yabani meyveler, vatandaşlar tarafından da yoğun ilgi görüyor. Özellikle yüksek alanlarda yetişen, kırmızı ve sarı renkte, kış mevsiminin habercisi olarak bilinen alıç meyvesi, Konya , Eskişehir , Ankara ve çevresinden gelen vatandaşlar tarafından toplanıyor.Alıç, kuşburnu, kızılçık ve ahlat meyvelerini toplayan vatandaşlar , C vitamini bakımından zengin olduğunu ve her türlü hastalığa iyi geldiğinin altını çizerek, dağ meyvelerini aile boyu şifa niyetine tükettiklerini söylediler.Sonbahar mevsiminin doğal meyve yönünden bereketli bir mevsim olduğunu belirten Yunak’lı esnaflardan Terzi İbrahim Sarıkaya , şunları söyledi: " İşlerimin çok yoğun olmasından dolayı vakit buldukça dağlık ve ormanlık alanlarda çok gezerim. Bizim için en güzel mevsim sonbahardır. Sonbaharın mevsimi doğadaki her türlü nimetlerin bol olduğu ve her türlü güzelliğin rengarenk ortaya çıktığı bir mevsimdir.Bölgemizde bu mevsimde doğada yetişen ve yüzde 100 organik meyveler vardır.Bunlardan alıç, ahlat, kuşburnu ve kızılcık en çok bulunan meyvelerdendir. Bu meyveleri toplamak için çevre il ve ilçelerden gelenler oluyor. Yaban meyvelerinin kalp, şeker, tansiyon hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığa iyi geldiği biliniyor. Ayrıca kış mevsiminde kullanmak üzere marmelat ve sirkesini yapıyoruz. Bunun yanında çevremizdeki bazı insanlar da bunları toplayıp satarak aile bütçesine katkı sağlıyor."

“ Her Biri Farklı Yöntemlerle Toplanıyor “
Dağ meyvelerinin toplanması konusunda önemli uyarılarda da bulunan İbrahim Sarıkaya , "Toplaması bir hayli zor ve meşakkatli olan dağ meyvelerinden, kuşburnu, alıç ve kızılcıkların dalları dikenli olması nedeniyle dikkatli bir şekilde tek tek toplanması gerekiyor. Olmuş ahlatları toplamak için ise ahlat ağacını silkelemek veya bir sopa yardımıyla dallarını kırmadan hafifce vurarak düşürmek ve yere düşenleri toplamak en doğru yöntemdir" dedi.

Yunak Haber Editörü | Abdülkadir UYSAL 

YASAL UYARI : 
Yayınlanan haberler, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Yunak Haber’e aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin yayınlanması yasaktır.Haber sadece  Yunak Haber Akış Sistemi (YUN-HAS) üzerinden abonelere verilmektedir.

yunak

yunak


Bu haber 1407 kez okundu.

HAVA DURUMU

KONYA

SON YORUMLAR

ANKETLER

Yunakta Yerel Seçimlerde Hangi Partiye Oy Verirsiniz

YunakHaber © 2014 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Ücretsiz Firma Rehberi