.
Antika Merakı İle Koleksiyon Yaptı
Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Antika Merakı İle Koleksiyon Yaptı
Kültür-Sanat
2019-05-11 19:05

Antika Merakı İle Koleksiyon Yaptı

Çocukluğundan beri ilgi duyduğu antika eşyaları hobi amaçlı toplamaya başlayan 51 yaşındaki ayakkabı tamirci ve anahtar ustası Yusuf Yelken , 40 yıldır topladığı yüzlerce tarihi eşyasını işyerinde sergiliyor.Konya’nın Yunak ilçesinde çocukluğundan beri ilgi duyduğu antika eşyaları hobi amaçlı toplayan Yusuf Yelken , 40 yıldır topladığı tarihi eşyalardan bir koleksiyon oluşturdu.11 yaşından itibaren topladığı radyo, saat, gaz lambası, silah, dibek , şamdan, cezve ,radyo ve löküs gibi yüzlerce tarihi eşyayı küçük işyerinde sergileyen Yelken , bu şekilde tarihi eşyalara sahip çıkmaya çalışıyor.Bu işi ticaret amaçlı yapmadığını belirten Yelken , “Ben bu işi ticaret amaçlı yapmıyorum.Tamamen hobi olarak biriktiriyorum. Bu tarihi eşyalara bakanlar, geçmişe kısa yolculuk yapıyorlar.Bendeki tarihi eşyaların çoğu müzede dahi yok.Her tarihi eşyanın insanlarda bir hatırası vardır.Bu tarihi eşyalar, bakanları geçmişe götürüyor.” dedi.Yelken , AA muhabirine yaptığı açıklamada, koleksiyonlarının ülkenin kültürel değerleri olduğunu söyledi.Koleksiyon oluşturmaya 11 yaşında başladığını belirten Yelken , "Antika merakımı o yaşlarda hissettim.Elime geçen parçaları saklamaya başladım.Hurdacılık yapanlardan , tanıdıklarımın evlerinden ve bu tür eşyaları satanlardan topladım. Elimde parçalar çoğalınca kendi işyerimde ufak bir raf yaparak sergilemeye başladım.Şu anda dükkanım yetersiz olduğu için yer sıkıntısı yaşıyorum. En büyük hedefim bu tarihi eşyaları çoğaltıp bir yerde sergilemek " diye konuştu.
"Koleksiyonuma Yeni Antikalar Katmaya Devam Edeceğim"
Dükkanına gelenlerin hayran kaldığını aktaran Yelken , "Çok değerli parçalara sahibim.Parayla değerleri ölçülemez.Dükkanıma gelen çeşitli dönemlere ait hayatında hiç görmediği eşyalara hayranlıkla bakıyor. Bunu hissediyorum ve bana bu mutluluk yetiyor. Ölünceye kadar koleksiyonuma katmaya devam edeceğim" sözlerine yer verdi.Koleksiyonculuğun çok özel olduğunu vurgulayan Yelken , şöyle devam etti:"Koleksiyonerlik zevkli bir şey.Gençlerin zararlı alışkanlıklara da yönlenmesini engelleyen bir olay.Koleksiyonerlik bilinci gelişen çocukların ben herhangi bir suç işleyeceğine inanmıyorum.Çünkü dünyaya, hayata bakış açıları değişiyor. Bir şeyleri biriktirmenin farklı olmanın farklı insan olmanın farkına varıyorlar. Dolayısıyla kötü şeylerle uğraşacak zamanı kalmıyor "dedi.

Yunak Haber Editörü | Abdülkadir UYSAL 

YASAL UYARI : 
Yayınlanan haberler, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Yunak Haber’e aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin yayınlanması yasaktır.Haber sadece  Yunak Haber Akış Sistemi (YUN-HAS) üzerinden abonelere verilmektedir.

yunak

yunak

yunak

yunak


Bu haber 971 kez okundu.

HAVA DURUMU

KONYA

SON YORUMLAR

ANKETLER

Yunakta Yerel Seçimlerde Hangi Partiye Oy Verirsiniz

YunakHaber © 2014 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Ücretsiz Firma Rehberi