.
Beyaz Eşya ve Mobilya Alacaklara Fırsat Günleri Başladı
Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Beyaz Eşya ve Mobilya Alacaklara Fırsat Günleri Başladı
Ekonomi
2017-04-20 23:09

Beyaz Eşya ve Mobilya Alacaklara Fırsat Günleri Başladı

Beyaz eşya ve mobilyadaki ÖTV ve KDV indirimi, mağazalarda etiketlere yansımaya başladı. Mobilyada yüzde 10’luk indirim yapılırken beyaz eşya ve küçük ev aletlerinde de yüzde 10’a varan indirim kampanyaları gündemde.Hükümetten, ekonomi ve piyasaları canlandıracak sürpriz vergi düzenlemesi geldi. Bakanlar Kurulu, bazı beyaz eşyalarda yüzde 6.7 olan ÖTV'yi sıfırladı, mobilyada KDV'yi yüzde 8'e indirildi.Bakanlar Kurulu kararıyla beyaz eşya ve küçük ev aletlerinden alınan yüzde 6.7’lik Özel Tüketim Vergisi’nin (ÖTV) 30 Nisan’a kadar sıfırlanması ve mobilyada da KDV oranının aynı tarihe kadar yüzde 18’den yüzde 8’e düşürülmesi ürünlerin fiyatlarına yansımaya başladı. Beyaz eşya ve mobilyada yüzde 10’a varan indirimler mağazalarda etiketlerde yer almaya başladı.ÖTV ve KDV indirimini fiyatlarına yansıtan markalarda, halihazırda devam eden sezon indirimleri de dikkate alındığında liste fiyatı üzerinden toplam indirim oranı yüzde 20-25’e kadar yükselebiliyor.Yunak’taki Sektör yetkilileri, yapılan düzenlemelerin ekonomiye ciddi anlamda bir canlılık ve hareket getireceğini belirttiler.Beyaz eşya ve mobilyada fiyatların düşmesiyle beraber evlilik ve çeyiz alışveriş talebinin öne çekileceğini tahmin eden sektör temsilcileri, düzenlemeleri 'evleneceklere müjde' olarak değerlendirirken , satışların yüzde 20 artacağı tahmininde bulundular.
“Mobilya’ya Yoğun Rağbet Var “
Yunak’ta uzun yıllardır bölge halkına hizmet veren Uygur Mobilya mağazası müdürü Hayrani Uygur ‘da mutfak takımı, salon takımı ve yatak odası takımları gibi mobilyaların fiyatlarının yüzde 10 düşürüldüğünü söyledi. Söz konusu indirimin özellikle yeni evlenecek çiftler için fırsat yarattığını dile getiren Uygur , “KDV’nin düşürülmesiyle birlikte müşterilerimizden yoğun rağbet görüyoruz. 30 Nisan’a kadar mobilyasını yenilemek isteyen ve düğün hazırlığında olan çiftlerimizi mağazalarımıza bekliyoruz. Çiftlerimiz mağazamıza gelsinler yüzde 10 indirimle mobilyalarını alsınlar” ifadelerini kullandı.KDV indiriminin ardından fiyatların yüzde 10 ucuzlayacağını belirterek, ihtiyacı olan vatandaşların biran önce mobilyalarını almasını öneren Hayrani Uygur , şunları kaydetti:İlkbaharla beraber insanlar mobilya alıyor. Vatandaşlarımız yüzde 10 daha ucuza mobilya alacak. Yüzde 10 önemli bir rakam mobilyada. Düşünün 5 bin liralık bir koltuğun yüzde 10 ucuzlaması 500 lira civarında daha ucuza mobilya alınması demek. Vatandaşlarımıza bu 3 ay zarfında mobilya ihtiyaçlarını karşılamalarını tavsiye ediyoruz.Ayrıca ÖTV’nin sıfırlanmasıyla nişanlı çiftlerimiz, yeni evlenecek olanlar ve uzun yıllar evli olup beyaz eşyalarını yenilemek isteyenler bize şimdiden talep göstermeye başladı. Devletimizin yaptığı ÖTV indirimi %6,7 dir , bu indirime bizde Uygur mobilya olarak % 3 lük bir destek vererek halkımıza yardımcı oluyoruz diye konuştu. Beyaz eşya piyasasının hareketlendiğini anlatan Uygur , “Örneğin 1.500 liralık bir buzdolabı aldığımızda ÖTV indirimiyle bu 1.400 liraya düşüyor. 3 bin liralık üründe fiyat 2 bin 800 liraya düşüyor. Bu tüketici için de dolar artışları ve zamlardan sonra bir fırsata dönüştü” dedi. 
“Vatandaş Fiyatlardan Memnun”
Beyaz eşya almak için mağazaya gelen nişanlı bir çift , evlenmeyi planladıklarını ifade ederek, ÖTV indiriminden faydalanmak istediğini kaydetti.Bir başka mağazaya vatandaşımız ise yaptığı açıklamada ise eşine çamaşır makinesi alarak sürpriz yapmayı planladığını anlattı.En son 30 yıl önce beyaz eşya almıştık. Eskiyen çamaşır makinemizi değiştirmeyi istiyoruz. Uygulama bizi çok memnun etti" şeklinde konuştu.

Yunak Haber Editörü | Abdülkadir UYSAL 


Bu haber 2200 kez okundu.

HAVA DURUMU

KONYA

SON YORUMLAR

ANKETLER

Yunakta Yerel Seçimlerde Hangi Partiye Oy Verirsiniz

YunakHaber © 2014 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Ücretsiz Firma Rehberi